האם ההורים היהודים פחות טובים מן ההורים הערבים?

עפ"י מדיניות משרד הרווחה מסתבר שכן. מניתוח הנתונים עולה כי שיעור הוצאת הילדים בישובים ערבים נמוך לאין ערוך משיעור הוצאת ילדים בישובים יהודים, וזאת למרות שמצבם הסוציו אקונומי של הישובים הערביים נמוך הרבה יותר מזה של הישובים היהודים.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדרגת את הרמה הסוציו אקונומית של הישובים בסולם אשכולות מ-1 עד 10, כאשר הישובים בעלי הרמה הגבוהה הסוציו אקונומית הגבוהה ביותר משתייכים לאשכול 10 והישובים בעלי הרמה הסוציו אקונומית הנמוכה ביותר משתייכים לאשכול 1.

 

מבין הישובים בעלי אוכלוסיה מעל 15,000 תושבים, הישוב בו שיעור הוצאת הילדים הינו הנמוך ביותר במדינה הוא הישוב הערבי טירה. ברמת השרון השייכת לאשכול 9 אשר ממוקם כמעט בראש הסולם הסוציו אקונומי מוציאים ילדים פי 13 ויותר מאשר בישוב טירה המשתייך לאשכול 4 שנחשב לאשכול המציין מצב סוציו אקונומי נמוך מאד.

 

מסקנה: אם עומדים להוציא לכם את הילדים מהבית, כדאי לעבור להתגורר בישוב הערבי טירה, שם קיים הסיכוי הנמוך ביותר שמשרד הרווחה יגיע אליכם.

 

אז מה קורה בשכבות החלשות?

 

הגרף בתחתית המובאה מציג את נתוני הילדים שהוצאו מביתם בישובים המדורגים מאשכול 1 עד 4, קרי ישובים המאופיינים ברמה סוציו אקונומית נמוכה.

 

גרף זה משווה בין ישובים יהודים ללא יהודים כאשר ניתן לראות באופן ברור כי הישובים היהודים (באדום) מדורגים בראש הרשימה ואילו הישובים הלא היהודים (בכחול) מדורגים בתחתית הרשימה.

 

בדימונה מוציאים ילדים פי 210 מאשר בכפר הערבי טירה למרות ששני ישובים אלו מדורגים באותו אשכול, אשכול 4. נשמע הזוי? נכון, נשמע מאד הזוי, אך זוהי לדאבוננו המציאות המרה. העובדה כי קיימת שונות בלתי הגיונית מישוב לישוב מוכיחה שוב כי הקריטריונים להוצאת לילדים מהבית מישוב לישוב הם שרירותיים וללא בסיס הגיוני ומובנה של קבלת החלטות.

 

מהן הסיבות לכך שבישובים יהודים מוציאים יותר ילדים מאשר בישובים ערביים?

 

השונות הבלתי נתפסת הזו בה הוצאת ילדים יהודים מביתם  ע"י משרד הרווחה היא במימדים אדירים בהשוואה לילדים לא יהודים הינה סיבה טובה לביצוע מחקר מקיף בנושא וקיום ועדת חקירה.

 

האם זה משום שעובדים סוציאלים לא רוצים להתחכך עם האוכלוסייה הערבית?

 

האם העובדה כי מערך הפנימיות ממומן ומתוחזק ע"י עלית הנוער של הסוכנות היהודית כמפעל ציוני משפיעה על מדיניות "ילדים בסיכון" ומדיניות ציונית זו אינה תקפה למגזר הערבי?

 

האם משום שלעובדים סוציאלים בסניפי הרווחה בישובים הערביים קיימים קריטריונים שונים להוצאת ילדים מהבית? ואם כן, האם הגדרת המינוח "ילד בסיכון" לא אמורה להיות אבסולוטית וכלל עולמית בהתאם לאמנת זכויות הילד?

 

האם משום שבכפרים הערבים אורח החיים של בני המשפחה מתקיים במסגרת המשפחה המורחבת כך שיתכן וקיימת תמיכה רבה יותר של המשפחה המורחבת בבודדים ובנזקקים, וזאת לעומת הישובים העירוניים בהם חיות משפחות גרעיניות קטנות ללא תמיכה?

 

אחד הנתונים המפריכים את התיאוריה הקיימת בשאלה האחרונה, בה נטען כי במשפחה מורחבת קיימת אולי הגנה טובה יותר לילד היא נתוני תאונות של ילדים המתקשרים לרמה מסוימת של הזנחה. כתבה שפורסמה לאחרונה על ריבוי תאונות במגזר הערבי מציינת כי 78% מהילדים שנהרגו בשנת 2007 הם מהמגזר הלא יהודי. 

אין ספק כי יש להפעיל מערך בקורת חיצוני, אינטנסיבי ושוטף על פעילות משרד הרווחה ופקידי הסעד משום שנראה כי תהליך קבלת החלטות בהוצאת ילד מהבית אינו בנוי כלל על קריטריונים הגיונים ובריאים.

4 תגובות

 1. לורי said,

  נובמבר 1, 2008 בשעה 4:58 am

  כל מילה שלך רונית, חקוקה בסלע. אני הצלתי את ילדיי מלהישלח לאימוץ או למשפחת אומנה כשהתגוררתי בתל-אביב. בתוך 3 חודשים, בעת שאבא של הילדים שלי רצה לקבל את המשמורת אליו, וידע שאין לו סיכוי, נכחתי במהירות שמושחתות הרווחה מתל-אביב, שהתגייסו לעזור לעבריין. כינסו לי ועדת תסקיר / ועדת החלטה / ועדת טיפול, אתם יכולים לבחור אחד מהשמות שבא לכם, כדי להוציא ממני את ילדיי.

  עינת צור וויקי היינה היו מנועות מלכנס לי ועדה, מאחר ונפסלו על ידי בית המשפט מלטפל בתיק שלי, בהיותן מושחתות שקיבלו שוחד מאבא של הילדים המשותפים.

  ועדת ההחלטה התקיימה ביום 16/1/08. אני ברחתי מתל-אביב ביום 25.12.2007, ועברתי להתגורר בגבעתיים. לא היה שום משמעות להחלטות הועדה, מאחר וכבר לא הייתי תושבת העיר, וכמובן שלא היו החלטות, כי לא היתה לפקידות הסעד המושחתות, עינת צור וויקי היינה, לכנס לי ועדת החלטה.

  אם תראו את ילדיי, תבינו שמדובר בילדים רגילים לגמרי, נינג'ות קטנים בני 4 ו- 6, חברותיים, משתוללים כמו שעושים ילדים בגילם. הבאתי מקופת חולים כללית, אישורים מהמכון להתפתחות הילד, כי הילדים שלי במצב מצוין, מתפתחים היטב לגילם, ולא זקוקים לשום טיפול. הבאתי אישורים מהגננות של הילדים (אז בני הבכור היה בגן חובה בתל-אביב) שהם מטופלים היטב, לבושים בהתאם לעונה, מטופחים וחברותיים. הבאתי תמונות של ילדיי, הראיתי להן שאין שחר לטענות של הזנחה.

  כמובן שהודעתי ל- 23 פקידות הסעד הארציות בועדת ההחלטה, שאני מקליטה את הועדה. ויוי הופמן, פקידת סעד המחוזית, אמרה לי "את לא צריכה להיות במגננה".
  תארו לעצמכם, אתכם, עומדים מול 23 נשים מבוגרות, כולן מורעלות מויקי היינה ועינת צור, שאני מזניחה לכאורה את ילדיי.
  אני ברחתי לגבעתיים וכך ניצלו ילדיי. הכל ענין של תזמון בחיים, של הרגשה שלכם. אם אתם מרגישים שפקידות הסעד, הולכות להוציא לכם את הילדים, אם הן מכנסות לכם ועדה ולא משנה מה שמה. ת-ב-ר-ח-ו!!! תשכירו את הבית שלכם, תצאו משם כמו יציאת מצרים. תצילו את הילדים שלכם. המושחתות הללו, עם כח בלתי מוגבל, יוציאו את ילדיכם מהבית שלכם ויגידו שהילד שלכם "נזקק" כשלמעשה הן הנזקקות… (מקבלות שוחד מושחתות).

 2. neliron said,

  נובמבר 1, 2008 בשעה 1:37 pm

  יש רק סיבה אחת שלא לוקחים לערבים כי הערבים לא היו שותקים ישר היו שוחטים את היהודים הם לא פריראים פקידות סעד מפחדות מערבים למרות שבהדסים ובבאר שבע שמעתי שיש גם ילדים ערבים מעטים הערבים ישר יפרסמו בחוץ לארץ
  ויפנו לאוום מי יודע איך אני יכולה לפנות לאו"ם בקשר לילדי אשמח לקצת עזרה
  ואפילו תרגום לאנגלית את סיפורי בפעילים חברתים על הקלות הבלתי נסבלת של הוצאת ילדים על ידי הרווחה במדינת ישראל .

 3. neliron said,

  נובמבר 1, 2008 בשעה 10:30 pm

  לפקידי סעד ועובדות סוציאליות חסינות מביקורת .
  פקידי סעד פועלים למעשה כשופטים בדיני נפשות .פקידי סעד מונעים שמירת קשר שבין הילדה ל . לבין הוריה ואחיה .(3 הגרים עם ההורים 10 חודשים עם האב ואם
  הייתכן שהאם תיחשב מסוכנת לאחד מילדיה ומטפלת במסירות ב3 ילדיה ועוד מאוימת על ידי רווחה אונסת להיכנס למשפחה ולמנוע הפצת ההתעללות נסיונות להחזרת ביתה רק כי חפצו לשלוט במשפחה כל חייהם ולא לתת לאמה לחיות בשקט רדיפה אובססיבית של פקידת סעד לניתוק מהאם השפלה על ידי משטרת ישראל התומכת ברווחה אונסת – האיום שמוכנסת למשפחת האם אם לא תשתקי יקחו לך את כל הילדים ממש מצחיקה כי מי שלוקח רק בגלל רצונו להראות את כוחו לא יהיה הצודק אלא הנבל רק מעשי נבלה באיומים ואיומים ועוד איומים ועוד איומים מראים שאתם מתנהגים כפושעים עברינים וצריך להכניס אותכם לכלא .
  על הקלות הבלתי נסבלת של הוצאת ילדים מהבית , על הפגיעה הקשה בזכויות ההורים והילדים , הפגיעה הקיצונית והאכזרית והקשה בזכויות ילדי ישראל בפנימיות
  ואומנה והוריהם רק בשל היותם משפחות המשתייכות לשכבות החלשות של החברה היא פגיעה בזכויות היסוד הפרה בוטה של מתי רוז מנהל כלא ילדים נרדים בערד ,וזיוה דיאמנט פקידת סעד מרווחת עמק חפר המסרבים להחזיר את ל. ביתי הכלואה 10 חודשים מתוכם 7חודשים מנותקת אין שיחות טלפון אין ביקורים ואין יציאות מהכלא רק כדי לאנוס את האם שלא תתבע את המתעללים ניסיון עקר זה הינו שווה לקליפת השום לא נוותר על ילדינו לא נוותר על ל. ביתנו לא נוותר על הבית כדי להזרק לרחוב כדי שתוכלו לקחת את ילדינו ביתר קלות לא נחתום על המסמך שזיוה דיאמנט הטיפשה ביקשה החזרת ביתנו תמורת שתיקה – לא לדבר עם עיתונאים ולא לכתוב באתרי אינטרנט כדי להמשיך את החזקת הקטינה ל. הרחק מהוריה עד גיל 18 – לא במקרה שלי – הוצאתי ממשפחתי בגיל 15 עלידי יועצת ביה"ס ששכנעה אותי למרות התנגדות הורי לפנימיה וביתי היא דור שני להוצאה מהבית לא ניתן לכם להתעלל ולא ניצא לרחוב ולא נחתום ולא נעזוב את הארץ להפך נוציא הכל החוצה ונמשיך לספר על התעללות במשפחתנו – הרי כל המשפחות לא טובות והשופטת רות בן חנוך לא עונה כבר שבועים לאם ואינה כותבת תגובה או תשובה לכתבה מערוץ 1 שכבוד השופטת הילה גרסטל אומרת
  שהשופטת צריכה לחקור אך מסרבת כי יש בארץ רק משפט שקר ובית המשפט עיוור חירש ואילם .
  מאם שיודעת שביתה עוברת פגיעה קשה רק כדי להתחמק מאחריות או פיזורה
  ובלשון העם כסת"ח.

  תודה לרו"ח יעקב אליה על שכתב את הספר
  ותודה יעקב בן יששכר על שנתן לי את הספר
  למנהלת האתר שנותנת לי לחשוף את התעללות הרווחה במשפחתי .

 4. אוריאור6 said,

  נובמבר 2, 2008 בשעה 2:30 am

  כמי שמכיר מנטליות ערבית,ואני מצדד באפקט הפחד ומהצפוי לפקה'ס על ניתוק ילד מהוריו,מאחר ואצל הערבים אין דין ואין דיין !!!
  ואוי לאותה פקה'ס שתתקרב למשפחה ערבית,להעיז לשלוח דו'ח שלילי.
  יש אלימות רבה בקרב המשפחה הערבית,אך זו ניפתרת ביניהם,ובשקט.
  יצא לי להכיר מקרוב משפחה מטירה,למרות קשיים רבים הם לא מוכרים לרווחה,וחיים את חייהם/קשיהם בשקט.
  ולעומת זאת משפחה מעורבת מיפו,נילקחה מהם ילדה לאימוץ.
  לדעתי 2 גורמים מונעים מהרווחה להתקרב לערבים.
  א.דעת קהל כלל עולמית נגד עוולות המדינה הציונית. ויש עוולות !
  ב.אפקט הפחד,מהורים "שכולים" בעל כורחם.אשר יקחו את החוק לידיהם,וללא שום סנטימנטים,דם מול דם,"ושכול" מול "שכול".
  והעיקר שלא יצאו פראירים מול עוולות הממסד הישראלי,כנגד ילדיהם.

  ועוד רבים חושבים שהערבים חיים בחשיכה,
  אנו הישראלים חיים בחשכת ההיסתאבות המשחיתה !
  בתחושה של עם "ניבחר".
  כדאי ורצוי שנילמד מהערבים,איך לשמור ולהגן על עוללינו.

  דייי עם הדבורים,הגיה העת לעשות


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: