אונס נפשי בילדים במהלך חקירות ילדים

בישראל מדיניות הסתרת מהלך החקירה של הילד מעיני ההורים היא שם דבר ומכוונת לכך שהורים לא ידעו לעולם מה נשאלו ילדיהם על מנת שהמערכת החוקרת תהיה חסינה מפני תביעות אזרחיות ופליליות על התעללות בילדים בגין חקירה פושעת. לכן נביא כאן דוגמאות של חקירות ילדים מארה"ב.

 

חקירות ילדים בגין התעללות מינית

 

התעללות מינית בילדים קשה לאתר ויזואלית משום שלא תמיד ישנם סימנים על הגוף.

 

אחת הסוגיות בנושא זה דנה בענין אמינות עדותם של הילדים. “מצילי הילדים” טוענים כי “ילדים לעולם לא משקרים…”, בעוד שלאחרונה הם קצת התמתנו ועתה הם טוענים כי ילדים “משקרים לעיתים רחוקות…”

 

ילדים קטנים לא תמיד יודעים להבחין בין מקרי התעללות אמיתיים לבין סתם מחוות של חיבה. נדיר מאד במקרה של התעללות מינית שילד ירים את הטלפון ויתקשר למשטרה לדווח על התעללות מינית. בד”כ המבוגר שחושד בכך הוא זה שמדווח למשטרה וכאן לעיתים מתחילה הבעיה.

 

הבעיה מתחילה בפרשנויות מוטעות של ילדים למעשי חיבה. הפרשנויות הללו מועברות מאוחר יותר כמסרים חד משמעיים למבוגרים אחרים, אשר מדווחים בעקבות כך למשטרה.

 

דוגמא:

 

כשילד הולך לישון ומקבל טפיחת חיבה על הישבן הוא עלול לאמר להורה: “אני לא רוצה שתיגע לי כאן כי הגננת אמרה שהגוף שלי שייך רק לי וזה לא צנוע לגעת בטוסיק…”

 

זיהומי חקירה

 

חוקרי ילדים רבים שואלים שאלות מנחות ובכך מזהמים עדויות.

 

במחקר שנערך בארה”ב ב1991 (1)  נבדקה קבוצת ילדים בני 5-6, אשר הוצג בפניהם אירוע מסויים. לאחר שנשאלו שאלות באופן טבעי על תכני האירוע, תיארו אותו כולם באופן מדוייק. מאידך כאשר נשאלו הילדים לגבי האירוע כאשר בתוך השאלה הושתלו תכנים לא נכונים של האירוע, 90% מן הילדים תיארו לא נכון את האירוע שראו והכניסו לתיאור תכנים הזהים לאלו שהושתלו בגוף השאלה.

 

שכר ועונש בחקירות ילדים

 

במקרים רבים, אם הילד הנחקר נותן עדות שתומכת בתיאוריה שלהם, חוקרי הילדים יתנו לו מחמאה. אם הילד הנחקר נותן עדות שסותרת את התיאוריה שלהם, הם יגלו עוינות כלפיו. הילד הרך כדי לזכות בתשומת לב חיובית מצד החוקר, ישתף פעולה עם החוקר וישיב לו בתשובות שמניחות את דעתו של החוקר. בחקירת ילדים אין להביע תמיכה או התנגדות לעדותו של הילד. החקירה צריכה להתבצע ללא גילוי אמוציות מצד החוקר, מה שנקרא “פני פוקר”.

 

במקרה מק מרטין המפורסם והידוע לשמצה(2)  , הילד הנחקר התעקש על כך שלא היה עד לכל התעללות שהיא ואולם החוקר שהיה אף בתפקיד המטפל שלו השיב לו כי הוא מטומטם.

 

במקרה מפורסם אחר בו התעורר חשד של סדרת הטרדות מיניות של ילדים(3)  בג’ורדן מינסוטה, נאמר לילדים כי אם יעידו שהוריהם התעללו בהם מינית יש סיכוי טוב יותר שהם יחזרו הביתה.

 

אז האם עדותם של ילדים אמינה או לא?

 

ב-1989 התפרסם מחקר של האגודה הפסיכולוגית האמריקנית בנושא זה ע”י בכירי הפסיכולוגים בארה”ב. המחקר לא הגיע למסקנה חד משמעית: לפעמים ילדים אמינים ולפעמים לא.

 

אחד ממובילי המחקר, פרופסור סטפן ססי מאוניברסיטת קורנל בניו יורק(4) סיכם את ממצאיו כי:

 

“ילדים לעיתים יכולים לספק מידע רב ערך לבתי המשפט וזאת בתנאי שלא הפעילו עליהם את הטכניקות הבאות במהלך החקירה: הדרכה, הכוונה, הצעות, חזרות, תגובות תומכות או מתנגדות של החוקר (כגון הבעות פנים) שוחד או איומים.”

 

לדאבוננו מרבית הטכניקות הללו מיושמות עד היום בחקירות ילדים. חלקם ניתנים בהנחייתה של פקידת הסעד רונית צור, המפקחת הראשית על חקירות ילדים.

 

הפרשה הטראגית של הילדה אליסיה(5)

 

אליסיה, ילדה בת 8 מסן דייגו, קליפורניה נחטפה בחודש מאי 1989 מחדר השינה בביתה ע”י גבר שאנס אותה ומייד לאחר האונס החזיר אותה לחדרה.

 

באותה עת לאחר שנאנסה והיתה בטראומה קשה וזקוקה יותר מכל לחיבוק ותמיכת הוריה ומשפחתה, היא הופרדה ונותקה לחלוטין ממשפחתה האוהבת והושמה במתקן חקירות שמכונה בטרמינולוגיה של העובדים הסוציאלים – מרכז חירום.

 

מדוע עוללו זאת לילדה? משום שבסתירה לכל הסיסמאות היפות בזכות טובת הילד וזכויות הילד ובעיקר אותן הצהרות כי “מצילי ילדים מאמינים לעדותם של ילדים…”. במקרה זה אותם “מצילי ילדים” לא האמינו לאליסיה.

 

הם סרבו להאמין לה למרות שהילדה מסרה תיאור מפורט של האנס, ולמרות שבאותה תקופה בוצעו מספר מעשי אונס דומים באותה שכונה.

 

כעונש על כך שנאנסה, נמנע מאליסיה להיות בקשר עם בני משפחתה והיא עברה אונס נוסף, אונס נפשי אשר בו אולצה לעמוד לבד מול קבוצה מאיימת של עובדים סוציאלים, מטפלים והורים אומנים אשר לחצו עליה “להודות” כי היא נמצאת במצב של “הכחשה”, ולמעשה היא נאנסה בידי אביה.

 

אליסיה התחננה לחזור הביתה אך ללא הועיל. לאחר 13 חדשים בהם “טופלה” פעמיים בשבוע ע”י ה”מטפלים”, שינתה אליסיה את גרסתה ונקבה בשמו של אביה כאדם שאנס אותה. כתוצאה מכך אולץ גם האב להיות “מטופל” בקבוצת מטופלים הנמצאים במצב של “הכחשה”.

 

“מצילי הילדים” חגגו את ה”גילוי” כנצחון, סוף כל סוף אליסיה “חשפה” את הסוד הנורא…

 

בהתבסס על עדותה החדשה הוגש כתב אישום נגד האב בעבירות המיוחסות והעובדים הסוציאלים החלו בהכנות למשלוח הילדה למשפחה אומנת ומשם לאימוץ.

 

העובדים הסוציאלים כמעט והצליחו במזימתם, אך לרוע מזלם בדיקות הDNA של דגימות הזרע שנמצאו על בגדיה של אליסיה הוכיחו מעל כל צל של ספק כי אביה אינו האנס.

 

בעקבות זאת בוטלו כל ההאשמות כנגד האב. ואולם כתוצאה מפרשה טראגית זו קרסה המשפחה מבחינה כלכלית, האם ניסתה להתאבד ואליסיה נותקה ממשפחתה במשך שנתיים וחצי תמימות.

 

“מצילי הילדים” אף לא טרחו להתנצל על הנזק האדיר שגרמו הן לילדה והן למשפחתה.

 

הנזק למשפחות חפות מפשע הוא חצי מן הבעיה, משום שהשיטות הבדוקות הללו להרס חיים של ילדים ומשפחות חפות מפשע הן אותן שיטות שעוזרות אף לפושעים מתעללים אמיתיים להתחמק מעונש.

 

ילדה בת 9 נאנסה ופקידת הסעד החליטה לנתקה ממשפחתה האוהבת

 

בדומה למקרה של אליסיה מתרחשים כאן ועכשיו אירועים דומים בישראל. לא מדובר על מקרים בודדים אלא על תופעה סדרתית שבה פקידי סעד ועובדים סוציאלים מסבים נזק נפשי אדיר לילדים ע”י ניתוקם ממשפחתם החפה מפשע ובמקביל זונחים מקרים אמיתיים של התעללות כגון אלו שפורסמו לאחרונה בתקשורת.

 

מבקר המדינה, משטרת ישראל ובתי המשפט מתעלמים באופן עקבי מן הפשעים הפליליים והאזרחיים המבוצעים ע”י העובדים הסוציאלים בילדים. בשונה מרופאים, רואי חשבון ועוד אשר נותנים את הדין על רשלנות פושעת, עובדים סוציאלים מתחמקים מאחריות לרשלנות ואי הרתעה זו מדרבנת אותם להמשיך להתרשל בעבודתם ולבצע פשעים פליליים סדרתיים.

 

לפני מספר חדשים נאנסה ילדה בת 9 ע”י אלמוני. הוריה של הילדה דיווחו למשטרה ולא העלו על דעתם איזה גהינום הם ובתם האהובה עומדים לעבור. הילדה שמסרה תיאור של האנס נותקה באופן מיידי מהוריה והוכנסה לבידוד במרכז החירום של אל”י בזמנהוף 12 ת”א.

 

הילדה שהיתה במצב נפשי קשה עקב האונס וזקוקה יותר מכל לנוכחות הוריה האהובים עוברת עברה אונס נפשי נוסף ע”י חוקרי אל”י ללא שאף רשות שופטת או מבצעת תתערב בנעשה ותמנע את הפשע הנוסף שהתבצע.

 

כעונש על כך שהילדה נאנסה פקידת הסעד בלשכת הרווחה בעיר מגוריה החליטה לחייב את ההורים המיוסרים והמנותקים מבתם אף לעבור בדיקת מסוגלות הורית.

 

שיתוף הפעולה השנוי במחלוקת בין אל”י בראשות חניתה צימרין לבין משטרת ישראל

 

עפ”י החוק רק חוקר ילדים מטעם משרד הרווחה או מטעם משטרת ישראל מוסמך לחקור ילדים. בפועל משטרת ישראל ועובדי משרד הרווחה מעבירים חקירות ילדים לעמותות שונות כגון האגודה להגנה על הילד.

 

בפועל ישנן לא מעט תיקים במשטרה המסתמכים על חקירות ילדים רשלניות שבוצעו מטעם חוקרי אל”י. חקירות אלו זוהמו ע”י החוקרים הלא מקצועיים של אל”י וזאת בידיעה מוחלטת ובשיתוף פעולה מלא של משטרת ישראל.

 

חוקרי אל”י הצהירו לא אחת כי כאשר ילד אומר שהוריו היכו אותו הוא תמיד דובר אמת. חוקרי אל”י מתבססים על אקסיומה חדשנית אותה הם המציאו והיא: הילד תמיד דובר אמת.

 

אי לכך בעוד שחוקר ילדים מורשה ומקצועי מנסה להגיע לחקר האמת ולהבין אם בוצע פשע, ואם כן מי ביצע את הפשע, הרי שחוקר מטעם אל”י קובע מראש שאם הילד טוען שבוצע פשע אז בוצע פשע ומי שביצע את הפשע הוא האדם שהילד נקב בשמו.

 

חוקר כזה אינו יכול להיות חוקר ילדים משום שהוא אינו מבצע עבודת חקירה בניסיון להגיע לחקר האמת, אלא עבודה של תיעוד השתלשלות האירועים מתוך הנחה קבועה מראש שאכן בוצע פשע.

 

האשמות שווא נגד בכיר בשרות הבטחון נתגלו כעורבא פרח

 

מקרה מפורסם של חקירה פושעת מטעם אל”י ואשר עליה לדאבוננו שוב אנשי אל”י לא נתנו את הדין ולא הוגשו נגדם כתבי אישום הוא המקרה המפורסם משנת 2002 בו הוגשו כתבי אישום נגד איש בכיר במערכת הבטחון ואשתו המתגוררים בישוב מכבים רעות ואשר נטען כי הם התעללו בבנם בילדותו. ההורים זוכו מאשמה ע”י השופט שלי טימן שמתח בקורת נוקבת על התנהלות החקירה שבחלקה התבצעה ע”י לבנה חלילי מאל”י:

 

“אינני סבור כי יש חיזוק לגרסתו של ד. אפילו בעדותה של לבנה חלילי, קרימינולוגית בהשכלתה ותרפיסטית באל”י, מי שקיבלה את פנייתו הטלפונית של ד. לאל”י והעידה כי התרשמה מהאותנטיות של סיפורו, ואף שסירב להזדהות, סיפר פרטים אישיים על עצמו.

 

היא הסבירה, כי הדינמיקה של האשמות שווא, שונה מהאופן שבו הציג את ההתעללות.

 

ראשית: ייאמר מיד כי גם לבנה חלילי לא ראתה כלל את ד.; לא ראתה כל סימנים על גופו של ד.; היא לא ראתה אותו מוכה; ואין היא חיה אלא מפיו של ד., ואף זאת – לא בזמן אמת, אלא סמוך לפניה למשטרה. שנית: אין חולק כי ד. שיקר ללבנה, כאשר אמר לה כי הוא עדיין סובל מהתעללות פיזית קשה, וכי התרשמותה החיובית של לבנה מגרסתו של ד., לא היה בה כדי לאתר שקר זה.

 

צריך לזכור כי גם הגב’ חלילי, כמו יתר העובדים באל”י (כמו גם פרופ’ זומר) יוצאים מתוך הנחה – מובנת מאליה – שכל פנית מצוקה אליהם, היא פניה אמיתית.

 

טענתה של לבנה כי מתוך הניסיון המצטבר בתחום, כמעט שלא נתקלים בהאשמות שווא על התעללות פיזית, אלא יותר במצבים של פגיעה מינית – אין בה כדי לשלול את האפשרות כי התלונה אינה מעוגנת במציאות והיא פרי תחושתו של ד., תחושה שאין לה על מה לסמוך.

 

אף אם נקבל את דבריה, לפיהם פגיעתו של ילד על ידי הוריו מביאה לפגיעה בכושרו לקשור יחסים בינאישיים עם הזולת ולפתח אמביוולנטיות כלפי ההורים, הנלווה בהתפרצויות זעם, וכי ייתכנו מקרים בהם אנשים ידחיקו התעללות שעברו. אף אם נניח כי דברים אלה מאפיינים את מי שעבר התעללות, ואף הולמים את ד., הרי שאין לומר כי הם מאפיינים בהכרח את מי שעבר התעללות, כפי שייתכן כי מי שעבר התעללות, לא יאופיין על-ידי אותם פרמטרים.“

 

בבליוגרפיה:

 

1. Prof. K. Alison Clarke-Stewart, Remarks, American Psychological Association News Conference, July 25, 1991, p.8

 

2. Tom Charlier and Shirley Downing, “Justice Abused: A 1980s Witch Hunt,” The (Memphis, Tenn.) Commercial Appeal, Jan., 1988, Reprint, pp. A16, A17.

 

3. Office of the Attorney General, State of Minnesota, Report on Scott County Investigations, Feb. 12, 1985.

 

4. Prof. Stephen J. Ceci, Remarks, American Psychological Association news conference, July 25, 1991.

 

5. San Diego County Grand Jury, The Case of Alicia W., Report No. 6, June 23, 1992 and Child Sexual Abuse, Assault, and Molest Issues, Report No. 8, June 29, 1992; Jim Okerblom and John Wilkens, “Tragedy, Errors Shatter a Family,” The San Diego Union, Oct. 20, 1991, p.1

3 תגובות

 1. ג.וגם said,

  אוקטובר 13, 2008 בשעה 8:35 pm

  תגידי, אולי יקום פה איזה גורם חיצוני שאינו פחדן ובעל כוח, ויעשה כבר משהו לכל הילדים המסכנים הללו, נגד הממסד המלוכלך הזה, ויניח כבר למשפחות האומללות.
  נראה באמת, שחוץ ממךגברת G שעושה עבודת קודש, האם אין מישהו נוסף שפותח ת'פה.
  איפה התקשורת?
  איפה העוסקים למען ילדינו? מישהו?
  הלוווו?
  שומעים?
  תענו !!!!
  ותפסיקו את זה כבר.
  אין אין…החוקרים יודעים הכי טוב (כי יש להם הכי הרבה נסיון)
  הפקידות והעובדות סוציאליות-אלה סיימו באוניברסיטה (אגב, עם הIQ הכי נמוך), אז הן הכי שוות.
  אין אין… אנחנו פה, כדי להוציא אתכם ילדים מהבית, כי ככה למדנו. כי ככה כתוב בספרים.
  להפעיל את המוח והלב?
  מה פתאום !!!

  שיט, שוב בא לי להקיא.
  וזה לא הריון.

 2. לורי said,

  אוקטובר 14, 2008 בשעה 5:32 am

  לג. וגם, הנה תגובתי:
  הילדים שלי נחקרו על ידי עינת צור, פקידת סעד לסדרי דין, מלשכת הרווחה בתל-אביב. ממשרד הרווחה בירושלים, נאמר לי במפורש שעינת צור איננה חוקרת ילדים. בשביל להיות חוקר ילדים יש להירשם בפנקס חוקרים. היא אינה רשומה. המושחתת הזאת אמרה לבני אורם שהיה בן 5 במילים אלו: "אם לא תגיד שאמא מרביצה, ניקח אותך למשפחה אחרת. אתה רוצה לגור במשפחה אחרת?". יש לי עדות מוקלטת של הגננת שהזדעזעה ונבהלה מעינת צור. מדובר בגננת רוני מגן שפינוזה. על סמך "העדות" של הבן שלי, הגישו עינת צור וויקי היינה תלונה נגדי במשטרה על הכאת קטין.
  כמובן שביטלתי את ה"חקירה" שהיתה לא חוקית. ברחתי מתל-אביב להתגורר בגבעתיים, וגם שם רדפו אותי משטרת הרווחה מתל-אביב, אלא שבגבעתיים בניגוד לערים אחרות, באמת ובתמים רואים את טובת הילד, וחוקרת ילדים בשם מיטל מלשכת הרווחה שחקרה את בני העלתה את הממצאים: "לא היה שחר לדברים. מדובר בילד שמנת אמיתי". מה אומר? מילותיה של מיטל סתמו את הפיות למושחתות בתל-אביב.
  מה אני עשיתי? הגשתי תלונה ביאח"ה נגד המושחתות: עינת צור וויקי היינה, ביאח"ה משטרת יפו, על לקיחת שוחד לפי סעיף 290 לחוק, עבירת מתן שוחד, על פי סעיף 291 לחוק, הודעות כוזבות למשטרת ישראל, על פי סעיף 243 לחוק, הדחה בחקירה, על פי סעיף 245 (א) לחוק, שימוש לרעה בכח המשרה, סעיף 280 (1) לחוק, מרמה והפרת אמונים, סעיף 284 לחוק.
  על לקיחת שוחד יש לי סרטון וידיאו שמתעד את עינת צור המושחתת ברחוב המלך ג'ורג' 37 תל-אביב, ליד ביתן "לוטו" רוכנת לעבר אפרים אליהו, אביהם של ילדיי, לוקחת מידיו מעטפה, כשאפרים בתוך רכבו, וממשיכה בדרכה.
  מה את חושבת שעשו בתלונה שלי? את צודקת! סגרו את התיק.
  על כל סעיף וסעיף שהגשתי תלונה נגד המושחתות יש לי גיבוי מלא, בהקלטות ותמלולי סטנוגרמה שעלו לי אלפי שקלים. פניתי ליצחק הרצוג, למבקר תלונות הציבור, לרונית צור אחת המושחתות הגדולות ביותר שקיימות שנותנת גיבוי מלא למושחתות הרווחה. לא עשו מאומה בתלונותיי. התעלמו מהם לחלוטין, למרות שכל התלונות נשלחו בדואר רשום + אישור מסירה.
  התגובה ארוכה מאוד וממצה ולא בכדי, כדי שתביני את וכולם יבינו: נגד משטרת הרווחה אפשר להילחם רק בגיבוי התקשורת. בע"ה ב- 23/10, נתייצב כולנו בבית ציוני אמריקה. הלוואי וזעקתנו תשמע בכל הארץ. הלוואי ונזכה לגדל את ילדינו בנחת ובשלווה. אמן!
  לורי, אמא של אורם ואריאל

 3. אמא said,

  אוקטובר 16, 2008 בשעה 6:07 pm

  יש בידי מסמך של משטרת נתניה על חקירת ביתי במשך שנתיים ללא ידיעת ההורים מרגע שניתקתי קשר עם הרווחה הופסקה העזרה על ידי עובד הרווחה מוטי וויס מחריש וביקשתי לצאת לעבוד ולהכניס את ביתי לגן נחקרה ביתי בבית הספר על ידי סגל ביה"ס ידוע מכמה מקרים באותה תקופה שביתי סיפרה סיפורים
  ובשיחה עם אחי אמרה שכך מקבלת צומת לב מאמא החלטתי להתעלם מהסיפורים
  היתה תקופה על ריטלין ודיברה על דברים מוזרים שהיא שונאת את המנהלת , המנהלת יפה חוקרת אותי על הבית כנראה שילדתי הסתבכה כי פעם אמרה לי בכעס סיפרתי שאת מרביצה ואת אמא רעה הזדעזעתי מדבריה יום אחד סיפרה שמחפשים לה משפחה אומנת – ידעתי שמשהו לא בסדר איך ילדה אומרת דבר כזה
  הפסקתי לשלוח אותה לבית הספר ביקשתי לשלוח למקום אך הרווחה
  כבר הכניסה אותי עמוק לבית המשפט ורות בן חנוך אפילו לא הקשיבה לנו לא שאלה למה הילדה לא מגיעה לבית הספר אחרי שנשלחה והבינה התחליה לספר על החקירות בביה"ס יום אחד הוציאה הכל סיפרה והכל רק על עדות ילדה שלקחה ריטלין גם הסבתא בתקופה זו אמרה שהיא לא מאמינה לילדה .
  החוקרת כעסה על שהיה בידי את המסמך ואמרה לי שאסור לי להחזיק את המסמך
  וסילקה אותי ירדתי לשוטר וביקשתי העתק כדי שתהיה לי הוכחה על חקירה רב שנתית על רווחה רב בעיתית ואלה הפרטים
  שזהבה לא רצתה שאגלה .
  תחנת שרון נתניה מספר תיק 321179\2007
  חקירות
  מתאריך ההתנתקות מהרווחה011\2006
  בחקירה סווג פ.א

  חוות דיווח של אחראי על קטין : תקיפה סתם – חסר ישע ע"י אחראי
  שוטר מוצמד מרום דותן

  שנתיים חקירה רק בגלל שניתקתי את הקשר עם הרווחה מרווחה לא מתגרשים
  רווחה תקועה לאמא כל החיים בתחת כמו שאמר מזכיר הקיבוץ נדב באור
  לאם לעולם לא ניתן לך לחיות בשקט .

  תיק נוסף שנפתח לאם בעקבות שצוות ביה"ס סגר את הילדה בתוך חדר בגלל שהילדה נשלחה במכנס וחולצה קצרה – הילדה סירבה ללכת לביהס האם שלחה את הילדה והאב רץ להביא מעיל הילדה השתוללה וסירבה ללכת אמרה לאם – אמא יקחו אותי ימצאו יל משפחה אחרת קרועה בין החלטת בית המשפט לביתה
  בסוף היום הילדה לא חזרה הביתה נסענו מהר לביה"ס שם היה העוו"ס וילדתי יצאה מפוחדת ביקשתי ממנה לבוא ורצה אלי העוו" ס אמר לי חכי חכי והתקרב
  משך בחולצתי ואמר אני יודע שאת אמא מתעללת אני יודע שאת מתעללת
  ביקשתי תתרחק ממני תתרקחק ממני תעזוב אותי פניו היו צמודים לפני
  סתרתי לו סתירה וברחתי . לסיום צעק יופי יהיה לי מה להוסיף אני אוסיף את זה .

  למזלי יצאתי מהר למשטרה עם ביתי והיא סיפרה את האמת ושאמא לא מרביצה
  והעוו"ס ומנהלת ביה"ס אומרים שאמא מרביצה
  וכך התיק נגנז
  מספר תיק 4307 \2008
  תחנת שרון חדרה נתניה  חקירות 031\2008
  מאז יש תלונות הדדיות בין הרווחה לביני התלונות שלי נגנזות שלהם עדין בחקירה
  ככה זה כשאתה איש פשוט ורוצים לכופף אותך .

  הכי טוב לא להתקרב לרווחה זה הפשע הכי חזק במדינה .

  שמע ישראל אדוני אלוקינו אדוני אחד .
  אמן.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: