על אור שלום ותעשיית האומנה

קמפיין אור שלום

 

לאחרונה אנו מוצפים ב YNET בסיפורים "קורעי לב" ו"סוחטי דמעות" על ילדים עזובים ומוכי גורל אשר עברו את מקצת חייהם הקצרים במחיצתן של אמהות מרשעות או אבות אלכוהוליסטים. כולם עטורים בתיאורים מסמרי שיער אודות ילד מוזנח שנעל שתי נעליים שונות או ילד מוזנח אחר שנעל את הנעליים הפוך, או ילד שאימו שפכה אקונומיקה על כפפות השוער שלו. פשוט מזעזע….

 

את אשר אירע באמת בביתה של אותה משפחה ממנה נחטפו הילדים ע"י שירותי הרווחה לעולם לא נדע. למשפחה הזו אין נציג תקשורת שיוכל להביא לתודעת הציבור את הדרמה האמיתית שהתחוללה בבית עת באו קלגסי העובדים הסוציאליים וקרעו את הילדים מחיק משפחתם.

 

לסיפורי ה"זוועה" הללו יש תמיד צד תקשורתי אחד הוא הצד של משרד הרווחה, וקולן של המשפחות האומללות לעולם לא נשמע. הפעם משרד הרווחה יוצא בקמפיין בדמותו של ארגון אור שלום, אותו ארגון המגייס משפחות זרות שתשמשנה כמשפחות אומנה לאותם אלפי ילדים שנגזלו באכזריות ממורשתם, מסביבתם וממשפחותיהם.

תעשיית האומנה היא תעשיה מכניסה מאד שמגלגלת הרבה כסף ומפרנסת אינספור אנשים על חשבון מצוקתם של משפחות חלשות וילדים.

 

אור שלום – מלכ"ר ולא עמותה

 

בכתבה מצויין כי אור שלום הינה עמותה, אך לא ולא, אור שלום אינה עמותה. הנה תבדקו ברשם העמותות.

כמו גם באתר של אור שלום עצמה.

 

האם הינכם יודעים מה ההבדל בין עמותה ובין מלכ"ר? עמותה אינה יכולה לשלם שכר לחברי הועד, והיא מבוקרת על ידי רשם העמותות.

לעומת זאת, מלכ"ר עשוי לשלם משכורות גבוהות לעובדים, וזוהי דרך טובה לבנות עסק קטן, שבו הארגון הוא ללא כוונת רווח, אבל המקימים של הארגון, והעובדים בו הם בוודאי רוצים להרוויח.

 

משרד הרווחה מוציא מכרזים לנושאים שונים, למעונות למפגרים, לחולי נפש, וגם לאומנה.

הזוכים במכרזים, זוכים למימון נדיב. אם הזוכה היא עמותה, (למשל אקי"ם) אז יש פיקוח ציבורי על הכסף.

אם הזוכה הוא מלכ"ר (יש הרבה ארגונים פרטיים שנותנים שירותים למפגרים), אז אין פיקוח ציבורי על ניהול הכספים, אלא על ניהול השירותים בלבד.

בכל אופן, לא נראה סביר שעיתונות תיתן שירותי יח"צנות לארגון פרטי ולכן, כפי הנראה, מצויין בכתבות בYNET כי אור שלום הינה עמותה…

 

כמה כסף מכספו של משלם המיסים מבוזבז על אומנה?

 

מפקחת האומנה הארצית שלווה ליבוביץ' הצהירה כי עלות ממוצעת של אחזקת ילד באומנה היא 45,000 ₪ בשנה, כלומר 3,750 ₪ בחודש. 2500 ילדים שוהים ברגע זה באומנה, קרי עלות כוללת של כ-112 מליון ש"ח מוזרמים מדי שנה לתעשית האומנה.

 

עלות זו כוללת אף את משכורתם של עובדי אור שלום, את משכורתם של העובדים הסוציאלים אשר מנחים את המשפחה האומנת וכן החזרי הוצאות שונות למשפחות האומנה. החזרי הוצאות אלו כוללים: תשלום לפסיכולוגים (פסיכולוגים מתפרנסים מאד יפה מילדי האומנה, לעיתים רק עלות זו מגיעה לכדי 4,000 ₪ לחודש לילד), תשלום לצהרונים, תשלום לקייטנות ועוד.

 

מיותר לציין כי כאשר הילדים נמצאים בחזקת הוריהם הביולוגים העניים, משרד הרווחה לא מממן להם קייטנות, פסיכולוגים ועוד. אם הילד יגיע למשפחה אומנת עשירה היא תזכה למימון נדיב מצד משרד הרווחה.

במסמך זה של משרד הרווחה מצויינים תעריפים שונים של אחזקת ילד במשפחת אומנה. שימו לב בעמוד 2 איך משרד הרווחה מתאר ילדים חריגים כילדים מופרעים.

 

הרבה סמים פסיכיאטרים מתגלגלים בתעשית האומנה

 

תעשית התרופות הפסיכיאטריות היא תעשיה שמגלגלת הרבה כסף. בעוד שאנטיביוטיקה נוטלים כשבועיים בשנה הרי שסמים פסיכיאטרים נוטלים מדי יום, כל השנה ולכן הרווח של יצרני התרופות מהן הוא עצום.

 

על מרבית הילדים במשפחות האומנה כופים עובדי הרווחה ליטול סמים פסיכיאטרים כגון ריטלין, קונצרטה, ריספרדל ועוד. במקרים רבים נותרים ההורים הביולוגים חסרי אונים נוכח הפקעת זכויותיהם להתנגדות למתן סמים פסיכיאטרים לילדם השוהה באומנה.

 

הנה כתבה על עובדים סוציאליים שחטפו ילד בן 8 למשפחה אומנת ממבשרת ציון שסיממה אותו בסמים פסיכיאטרים כדי שיהיה לה שקט בבית. הילד התנגד למתן הסם ובסופו של דבר, לאחר מאמצים רבים חזר הביתה לחיק משפחתו הביולוגית.

 

8 תגובות

 1. ג.וגם said,

  אוקטובר 8, 2008 בשעה 7:58 pm

  אולי גם אני אחליט להיות משפחת אומנה, נראה שזה יכניס לי קצת כסף למשפחה. מה רע?
  איפה איפה פקידת הסעד שנירשם אצלה, והיא תדפוק לעוד ילד או משפחה את החיים?
  והיא..איזה כייף..תקבל עוד עמלת תיווך.

 2. אוקטובר 9, 2008 בשעה 7:21 am

  שופטים גזעניים גזלו ילדיי /אישתי היתה מזדיינת עם שוטר שעזר לה בתלונת סרק ונזרק ממשטרה כשאנס תירת /קיבלתי התקף לב בבית משפט /ישנתי שבע שנים בבית קברות /התאשכנזתי /מפחד שופטים גזעניים גידלתי עצים במקום ילדים יעל גרמן ראש עיריית הרצליה גזלה עציי וחצר ביתי /כעת התנצרתי מבקש תפילת כבוד האפיפיור וכל המאמינים באלוהים כי בחלומותי גרמן במדים גרמניים צועקצת אפילו עצים במקום ילדים לא מגיע לי כי אינני מגזע ארי העליון ג דויד 0523400161 davidg6@zahav.net.il

 3. פרופ' יואב למה said,

  אוקטובר 9, 2008 בשעה 8:20 am

  רונית,

  לא רואים את התגובות טוב. הם מצד שמאל ועולות על הירוק בקבוק המזעזע.

  הנושא של מלכר מול עמותה אינו נכון. ההבדל – מלכ"ר חייב לחלק את כל הכספים ואינו יכול לאגור רווחים. עמותה כן יכולה לצבור רווחים. זה הכל.

 4. חושבת said,

  אוקטובר 9, 2008 בשעה 8:41 am

  אצלי רואים את התגובות מצויין, במקום המתאים. תעשה ריפרש למסך.

 5. דני said,

  אוקטובר 9, 2008 בשעה 9:27 am

  יואב: אתה צודק, ביחס לצבירת הרווחים אבל הענין החשוב הוא שבעמותה, יש הפרדה בין מי שמחליט, ובין מי שמרוויח, כי יש הגבלה בחוק על גובה השכר שאפשר לשלם. מלכ"ר היא דרך טובה לאנשים לבנות אירגוונים בשביל רווח אישי. והעדות לכך, כמות המלכ"רים הגדולה שעוסקים כולם בשירותי אימוץ בין מדינתי: המלכ"ר לא מרוויח כלום, אבל האנשים שמאחוריו, יש להם רווח גדול מכל עניני האימוץ

 6. משפחות אירוח מקבלות כסף said,

  אוקטובר 9, 2008 בשעה 6:51 pm

  משפחות אירוח מקבלות 600 ש"ח לסוף שבוע לאירוח רק משפחות המקורבות למנהל הפנימיות והרווחה מקבלים וזה עסק לא רע .לחג מקבלים יותר תלוי כמה ימים .
  ומכאן ברור למה מעדיפים משפחות זרות ולא קרובי משפחה .

 7. אוקטובר 9, 2008 בשעה 9:45 pm

  אכן בדיוק כך !!!!!!!
  מנהלת הרווחה,ופקה'ס לחוק הנוער,סירבו למסור קטינה לאחותה בעלת משפחה וילדים בטענות שוא,כביכול הוכנה משפחה אומנת (רק בהבל פה).
  וכי הקטינה תוצא ל-3-6 חודשים. (?)
  וזה קרה לפני 3.5 שנים,
  כל משרד הרווחה והעומד בראשו,הינם חזיון שיקרי שסוחט תקציבי ענק למען מחוסרי מעש,הלא יוצלחים גם כשומרי חניונים,
  ועוד מעיזות להציג עצמן,כעוסי'ות !

 8. אמא said,

  אוקטובר 10, 2008 בשעה 8:20 am

  קטע מתוך ספרו של יעקב איליה הגדול .
  אי שיתוף הילדים בועדות החלטה – כי הילדים היו עבור חברי הוועדות רק מספר סידורי .
  1. אי – שיתוף הילד בהחלטה מנוגד לאמנה הבינלאומית לזכויות הילד , שעליה חתומה גם מדינת ישראל .
  2. הנוהג לא לשתף את הילדים בוועדות החלטה נעשה בסתירה אפילו להוראת המנכ"ל ,הקובעת כי במידת האפשר יש לשתף את הילדים בדיונים .
  3. אי -שיתוף הילד בהחלטת הוועדה מאיין אותו ו"מוחק " את אישיותו .


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: