על רווחה ואי שוויון

נתונים מדאיגים שמפרסם משרד הרווחה מורים כי גם במקרים ששני ההורים מסכימים כי המשמורת צריכה להינתן לאב, לא עושים כן שירותי הרווחה.

 

רק כ-5% מן האבות, עפ"י נתוני הועדה לבדיקת תפקוד פקידות הסעד, זכו לקבל משמורת על ילדיהם.

 

ד"ר יואב מזא"ה | NFC

 

ועדה בראשותה של פרופ' ורד סלונים-נבו אשר הוקמה לבדיקת תפקוד פקידות הסעד לסדרי דין בהמלצותיהן לבתי המשפט בעניין משמורת על ילדים, פרסמה לאחרונה את מסקנותיה.

 

ועדה זאת הוקמה על-ידי חבר הכנסת אברהם רביץ, בתפקידו כשר הרווחה, בעקבות עשרות תלונות אשר נמצאו מוצדקות, בהן הלינו אבות על כך שפקידות הסעד התנגדו למתן משמורת לאבות, מטעמים בלתי ענייניים. כי גם בבדיקה האחרונה של מבקר המדינה של מערך פקידי הסעד נתגלו ליקויים ואי דיוקים "מהם מהותיים", בתסקירים אותם מביאים פקידי הסעד לפני בית המשפט.

 

ממצאי הוועדה, חייבים להדליק נורה אדומה אצל מי שטובת הילדים יקרה לליבו.

 

מסתבר כי חלה ירידה של כ-20% במקרים הבודדים שבהם המליצו פקידות הסעד על מתן משמורת לאב. הנתון המדהים הוא כי בשנת 2007 רק ב-534 מקרים הומלץ על מתן משמורת לאב, וזאת על אף שהיו 700 מקרים בהם רק האב בקש משמורת, והאם לא התנגדה לכך. בסופו של דבר, רק כ-5% מהאבות, על-פי נתוני הוועדה, זכו לקבל המלצת משמורת חיובית.

 

מי שמכיר את הדברים יודע שהמציאות חמורה אף יותר. בדיקה משפטית מלמדת שמספר האבות הזוכים לקבל משמורת על ילדיהם הוא נמוך אף יותר משמצאה הוועדה. פסקי הדין מהשנים האחרונות המעניקים משמורת לאב הם נדירים מאוד. שהרי, כנגד האבות שמעוניינים במשמורת על ידיהם, עומדת לא רק ההטיה המגדרית בחברה כנגד אבות, אלא גם חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות הנותן משמורת אוטומטית לאם לילדים עד גיל שש, ובגלל הרצון להמנע מלהפריד בין אחים, גם בכל מקרה שבו אחד מילדי הזוג נמצא מתחת לגיל זה.

 

עורכי הדין העוסקים בדיני משפחה דוחקים על כן באבות שלא לתבוע משמורת. כנגד האבות עומדים גם מחקרים שנעשו באוניברסיטת חיפה. מחקרים אלו מורים בבירור, כי בקרב העובדים הסוציאליים קיימת הטיה מגדרית ברורה להעדפה של אמהות על פני אבות, גם בתנאים שווים וגם בניגוד לשיקולים המקצועיים הטהורים.

 

התוצאה הינה כי ההטיה המגדרית של פקידות הסעד, לא רק שפוגעת באבות, אלא בעיקר בילדים. במקום שיבדקו כל מקרה לגופו, ויעניקו משמורת להורה בעל היכולות ההוריות העדיפות, ממליצות פקידות הסעד שהמשמורת תינתן לאם גם במקרים רבים שבהם יכולותיה של האם מעורערות.

 

מתן משמורת לאם שיכולתה לגדל את הילדים פחותה מיכולת האב גורמת לילדים לגדול בבית שבו יטפלו בהם פחות טוב. אין זה מפתיע כי יש מתאם גבוה בין העדפה גורפת של אמהות (גם כשאין הדבר ראוי), לבין המקרים בהם נמצא כי הילדים חווים מצוקה.

 

חובתנו כחברה לדאוג לכך שסכסוכי משמורת יוכרעו על-פי טובת הילדים, ולא על-פי העדפה מגדרית גורפת של האמהות, או מתוך רצון לפצות נשים על קיפוח זה או אחר נגדן.

_______________________________________________________________

 

ד"ר יואב מזא"ה, עו"ד, בוגר האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת אוקספורד, הוא חבר סגל פנים בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, שם הוא מלמד וחוקר בתחומים של דיני משפחה וקניין רוחני, ועמית מחקר במכון למחקר קניין רוחני של אוניברסיטת אוקספורד. מזא"ה משמש כחבר הנהלה בעמותת "מעורבות".ד"ר יואב מזא"ה, עו"ד, בוגר האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת אוקספורד, הוא חבר סגל פנים בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, שם הוא מלמד וחוקר בתחומים של דיני משפחה וקניין רוחני, ועמית מחקר במכון למחקר קניין רוחני של אוניברסיטת אוקספורד. מזא"ה משמש כחבר הנהלה בעמותת "מעורבות".

 

7 תגובות

 1. יורם יהודה said,

  אוקטובר 4, 2008 בשעה 1:12 pm

  שרק נזכה לראותו כבר משולב בהנהגת החותרים למיגור גילויי ההפליה המגדרית בישראל.

 2. עמר said,

  אוקטובר 4, 2008 בשעה 2:43 pm

  אני אבא שלקחו לי את הילדה בתואנת שווא, גם אני רואה את הבנות שלמדו איתה , הן שואלות איפה הילדה , אני לא יודע מה להגיד,שאני רואה בנות שחוזרות מהמחול , אני נזכר בימים שלויתי אותה ומחכה לה בחוץ עד שתסיים שבוע לפני שלקחו אותה הייתי איתה שם וצילמתי אותה . הימים שחולפים אינם חוזרים עוד. החיים שלי ושל הילדה שזורים ,קשה לי להתרכז בחיי גם אני שרתתי כחייל ובמילואים כנהג. 18 שנה אני עובד בלולים, נפצעתי ברגל בתאונת עבודה ,אבל מוטי וויס ניצל את החולשה שלי באותה תקופה ולא חס על המשפחה. ולקח את הילדה ל 7 ימים בצו בית משפט ועד היום לא החזירו אותה ! עד מתי יציקו לנו ! לילדה יש בית חם הורים ואחים שמתגעגעים אליה,פנימיה זהלא פתרון !
  החזירו את הילדה עכשיו !

 3. פיני זוהר עיתונאי פובלציסט said,

  אוקטובר 4, 2008 בשעה 4:04 pm

  דר' יואב מזיא במאמדר' יואב מזיא במאמרו הביא נתונים מדאיגים שמחמירים את המצב הבלתי נסבל באפליה ההולכת ומתגברת לגבי משמורת על ילדים.
  בישיבת ועדת הרווחה מלפני כשנה תקף ח"כ רביץ את פק"ס ארצית רונית צור במילים חריפות שאם היא לא תעשה סדר בהתנהלות הכוללת בנושא המשמורת והוצאת ילדים כלאחר יד מבתיהם היא ידאג אישית בחקיקה לעגן את הנושא וההתנהלות המבישה של משרד הרווחה.
  ההטיה המגדרית של פק"ס הינה שערורייה הגובלת בפלילים מניעת משמורת וההשלכות לכך הם הרסניות לילדים קטנים בפרט.החברה מאבדת והמדינה מאבדים אותם חלקם יוצאים לפשע ,סמים,הריונות בלתי רצויים. ושליש אינו מתגייס לצ.ה.ל.
  אחד הגורמים העיקריים למצב בלתי נסבל זה הוא הומניזם הרדיקלי המיוצג ע"י שדולות הנשים למיניהם הפמיניזם ההולך ותופס תאוצה מתפשט וחודר כסרטן לכל חלקה טובה , מהלך אימים על משטרת ישראל, בתי המשפט כפי שציין זאת בכאב רב השופט בדימוס שלי טימן,
  כאן מתחיל הרס הדמוקרטיה בתפירת תיקים בתלונות שווא, ובהתערבות שדולות הנשים בהליכי משפט.
  ובהרחקת אבות מילדיהם.
  מה עושים לעצור את הסחף לאלתר אסון עומד בפתחנו. ראו הוזהרתם
  רו המשובח הביא לידיתינו נתונים מדאיגים

 4. יוסי said,

  אוקטובר 4, 2008 בשעה 4:49 pm

  ברגע שנשים לא יזכו לדמיזונות דימיוניים באופן אוטומטי , תראו לפתע כמה מהן יוותרו על הילדים לטובת האב…

 5. פרופ' יואב למה said,

  אוקטובר 4, 2008 בשעה 5:08 pm

  האם ד"ר מזאה הינו אב גרוש?

 6. אמא said,

  אוקטובר 4, 2008 בשעה 5:31 pm

  תחזרי הביתה ילדתי האהובה ל.
  מאמא שאוהבת אותך אפרוחית שלי .

 7. פיני זוהר עיתונאי פובלציסט said,

  אוקטובר 5, 2008 בשעה 1:32 pm

  על רווחה ועל שוויון

  נושא התגובה רווחה ושיוויון

  שם הכותב: פיני זוהר עיתונאי

  זמן: 13:22 04/10/2008

  כתובת IP: 79.176.9.187

  דר' יואב מזיא בכתבתו המצוינת היטיב להביא בפני הקוראים את ההפליה המגדרית והמינית שהיום באה לידי ביטוי בכל המגזרים, הפמניזם הרדיקלי המגלה עוינות ושנאה תהומית חסרת פרופורציות תביא בסופו של דבר לפגיעה אנושה במירקם העדין שלנו כחברה לא שיוויונית.
  שדולות הנשים מהלכות אימים על המשטרה ,בתי המשפט,
  ופק"ס של הרווחה.השופט המחוזי בדימוס שלי טימן חידד
  בדבריו הביקורתיים על מערכת המשפט באומרו כאן טמונה הסכנה לדמוקרטיה בהתערבות שדולות הנשים.בתפירת תיקים לגברים בנסיון להלך אימים על מערכת המשפט,
  ישנם הרשעות בתלונות שווא במאבקי גירושין במצב זה הפחד נותן אותותיו במשמורת לילדים באופן אוטומטי לאמהות . גם שבמקרים בהם יש הסכמה להעברת משמורת לאב,
  וגם אם אינה ראויה לקבל


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: