לא ראינו-לא שמענו-לא אמרנו

המקרה הטראגי של רצח הילדים רוז פיזאם, אלון יהודה ומיכאל קרוצ'קוב מייצג באופן מובהק את מידת חוסר האחריות של העובדים הסוציאלים.

 

יחס הפוך בין אחריות לסמכות

 

במקום לבצע עריפת ראשים בגין הרשלנות שלהם בכל שלושת מקרי הרציחות, פקידי הסעד מקבלים סוכריית סמכות נוספת – לפלוש מדי תקופה לבתים של משפחות בהן שוהה ילד שגילו פחות מ-5 ולבדוק אם הילד עדיין חי… (מהלך זה נקרא ביקור בית בטרמינולוגיה של עובדי ה"רווחה").

 

ובמילים אחרות רמת סמכויות פקידות הסעד נמצאת ביחס הפוך לרמת האחריות שלהן: ככל שהאירוע טראגי יותר ומשמעו מחדל גדול יותר של עובדות הרווחה כך קטנה רמת האחריות של העובדות הסוציאליות ובמקום זאת מתרחבות הסמכויות שלהן. נכון, זה מוזר מאד ובניגוד לכל הגיון בריא, אך זהו המצב בשטח.

 

 

שלושת הקופים במיתולוגיה ההודית

 

גישת עובדי משרד הרווחה, לפיה עובד סוציאלי שהתרשל בתפקידו פטור מאחריות היא עדות חיה לאידיאה אותה מייצגים שלושת הקופים במיתולוגיה ההודית המשקפים את פני השחיתות האנושית: לא ראינו, לא שמענו, לא אמרנו.

 

 

ההסטוריה מוכיחה כי ככל שמורחבות סמכויותיהם של פקידי הסעד כך קטנה מידת האחריות שלהם, וזאת בתירוצים של עומס עבודה, חוסר בטכניקות מתאימות לאיתור ילדים בסיכון ושאר ירקות. חוסר אחריות זו היא אחת הסיבות העיקריות להתעללות בילדים הן של הורים כנגד ילדים והן של עובדי מוסדות משרד הרווחה כנגד ילדים השוהים בפנימיות ובתי אומנה, מוסדות אליהם נשלחו הילדים הללו בפקודת אותם עובדים סוציאלים.

 

הגדלת סמכויותיהם של פקידי סעד מעבר לכל פרופורציות הגיוניות ובמקביל התעלמות מוחלטת של הרשות השופטת והציבור מאחריותם הישירה של פקידי הסעד לטרגדיות הללו, כולל אחריות אישית יוצרת תמורות מסוכנות בחברה הישראלית.

 

פטור מאחריות = עבודה מחופפת

 

חוסר קבלת אחריות בגין רשלנות גורם בהכרח למריחת עבודה ולחוסר מקצועיות שהרי במילא אף אחד לא יתן על כך את הדין, אז מחפפים.

 

מצד אחד פטור זה גורם לירידה עקבית באיכות עבודתם של העובדים הסוציאלים אשר מתבטא בחוסר מסוגלותם למנוע הידרדרות במצבן של משפחות במצוקה ולאתר ילדים בסכנת חיים, ומאידך סמכויותיהם הנרחבות מאפשרות להם לאמץ גישה דורסנית של הוצאת ילדים מביתם באין מפריע וללא פיקוח תוך הפרה בוטה של זכויות אדם וזכויות הילדים אותם הם קורעים ממשפחתם, כאשר חלקם של הילדים הללו נמצאים ממש בסכנת חיים בין כתלי המוסדות עצמם. התהליך המסוכן הזה מתבטא במעגל הקסמים התרשים הבא:

 

2 תגובות

 1. ספטמבר 13, 2008 בשעה 7:54 pm

  בדיוק פסל אחד כזה יש לזיוה במשרד
  אישה אטומה וחסרת רגשות
  מסרבת לתת לנו להיפגש עם ל. בת ה9
  המתחננת לחזור הביתה
  שאלוקים יחזיר לך

 2. ספטמבר 17, 2008 בשעה 11:13 am

  נו, מה חדש ?


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: