הפסיכיאטרית איבחנה ילד ללא שראתה אותו

הפסיכיאטרית קבעה גורלות בלי לראות את המטופל. האין זו רשלנות רפואית פושעת?

 

הורי הנער גד מזור (שם בדוי) התלוננו באמצאות 'עמותת מגן לזכויות אנוש' על ד"ר הולן קליבלוצקי אגנס, פסיכיאטרית ביה"ס "צורים" בהוד השרון. ביה"ס זה מיועד לילדים עם קשיים נפשיים.

 

התלמיד גד מזור (שם בדוי), המאובחן כסובל מתסמונת אספרגר ואימו גברת מזור, פנו לעמותת מגן לזכויות אנוש וקבלו בפני נציג העמותה על יחס לא מקצועי בעליל מצד ד"ר הולן, אשר פגע בסיכוייו של התלמיד לרכוש השכלה ולהצליח במסגרת לימודיו. התנהלותה של ד"ר הולן אף מהווה עבירה על החוק, כפי שיפורט בהמשך.

 

בתאריך 19.5.2008, הוציאה ד"ר הולן, מכתב רשמי, בו היא קובעת כי התלמיד "אינו יכול לבקר בביה"ס עד שמצבו הנפשי יתייצב" .

 

בתאריך 16.6.08 (כחודש מאוחר יותר), נפגש התלמיד עם ד"רהולן, בליווי הוריו. האם עימתה את הולן בנוגע למכתב שהוציאה. האם הקליטה שיחה זו, ותמליל השיחה כמו גם העתק ההקלטה מצורפים לתלונה זו. בשיחתם, ד"ר הולן מודה כי לא נפגשה עם התלמיד זמן רב לפני שהוציאה את הוראת ההשעיה מביה"ס. היא מודה שההחלטה נבעה מדברים ששמעה מאחרים, להבדיל מבדיקה אישית של התלמיד.

 

לכל המעוניין תמליל השיחה כמו גם העתק ההקלטה מצויים במשרדי 'עמותת מגן לזכויות אנוש'.

(האם: מתי ישבת לדבר איתו פנים מול פנים?

ד"ר הולן: לא, לא ראיתי אותו, אבל ראיתי את ההתנהגות, הייתי נכנסת לכיתה ואני רואה אותו ובאמת כשאני נכנסת לכיתה הוא תמיד רגוע, יושב ליד מחשב לרוב…)

 

ניתן לראות שד"ר הולן מסתמכת על דברים ששמעה, מבלי לבדוק את התלמיד בעצמה. כמו כן לא נראה כל ניסיון מצד ד"רהולן לסייע לתלמיד לשפר את מצבו – הרי היא אפילו לא נפגשה עימו. עובדה זו גדלה בחומרתה לאור העובדה כי ביה"ס "צורים" אמור להתמחות בטיפול בילדים עם קשיים נפשיים.

 

הוריו של התלמיד לקחו אותו לבדיקה אצל פסיכיאטר מהמרכז לבריאות הנפש "גהה" – ד"ר ליאוניד קיקינזון מ.ר. 21979.  בדיקה זו נעשתה ב- 23.05.08 – ארבעה ימים לאחר שהורחק מביה"ס במכתבה של ד"ר כהן.  לאחר בדיקה זו ד"ר קיקינזון כותב: "מודע וצלול. התמצאות תקינה בכל המובנים. משתף פעולה באופן מלא, עונה לשאלות ומישיר מבט. ריכוז שמור. פסיכומוטוריקה: רגוע ונינוח"

 

בעקבות הדברים האלה ולאור ממצאי ההורים שבנם הוא לא המקרה היחידי, מצאו הורי הנער בעזרת עמותת מגן לזכויות אנוש להתלונן ולמצות את הדין עם דר' הולן, קליבלוצקי אגנס , על הפרות חמורות של חוק זכויות החולה ופקודת הרופאים סעיף 41 .

 

אלה שנר, יו"ר עמותת מגן לזכויות אנוש משוחחת עם רזי ברקאי על המקרה:

 

 

4 תגובות

 1. לורי said,

  ספטמבר 12, 2008 בשעה 7:35 am

  מחריד! יש להשעות את פעילותה של הפסיכיאטרית. הזדעזעתי לחלוטין. כל פעם אני חושבת שראיתי את שיא השיאים, אני רואה שאפשר לשבור אותם.
  איזה התנהגות חסרת לויאליות, חסרת שיפוט מוחלט. אלוהים ישמור.

 2. ספטמבר 12, 2008 בשעה 2:39 pm

  תסמונת אספרגר אינה בעיה פסיכיאטרית, הגם שאחד ממאפיניה הוא דפוסי התנהגות כפייתיים הנחשבים כסוג של הפרעה נפשית.זוהי בעיה נוירולוגית, גם אם הבעיות שהיא גורמת עלולות להביא לבעיות פסיכיאטריות

 3. שרונה said,

  ספטמבר 13, 2008 בשעה 5:50 am

  לך תסביר את זה לאנשים העובדת הסוציאלית ובמערכת החינוך לא מבינים מה זה לא פעם נתקלתי באנשים שלא מבינים מה זה למשל עוו"ס שכתבה אוטיסט נכון שזה על רצף האוטיזים אבל רחוק מאוד
  בני קיבל המון עזרה ופקידת הסעד אפילו לא יודעת מי משני בני הוכר כאספרגר כי חיצונית הוא נראה רגיל
  אבל עם תהיה איתו בחברה הוא יתחיל לשאוג פעם אחת ברכבת אמר לאישה אחת למה יש לך הרבה קמטים
  רציתי להתחבא מתחת לכסא .
  הקדשתי לבני את כל חיי וויתרתי על המון דברים
  אני מעריכה שאם נמשיך לעזור לו הבעיה תקטן .
  כמו שאמרת זו בעיה נוריולוגית שלא תיעלם
  אפשר רק לתמוך ללמד לכוון את הילד לשמחתי
  זה בזכות הכוח שלנו לתת לו להתקדם במה שהוא אוהב

  אמא שרונה
  תמיד צריך לקחת את הדברים
  במינון ולא לפחד .

 4. אורנה said,

  אוקטובר 12, 2008 בשעה 7:24 pm

  שלום לכולם
  אני אמר של הילד (גד מזור) הנושא לא רק מחריד, משרד החינוך נותן גיבוי למנהלת שקיבלה את המינוי שלה בלי כל רקע בחינוך המיוחד והיא הודתה בפני כל ההורים שאין לה ידע, רקע או ניסיון בחינוך מיוחד והיא מעולם לא ידעה מה זה אספרגר בשבילה כולם "עם הפרעות נפשיות" כהגדרתה של הפסיכיאטרית שכתבה את חו"ד לפי מה שהמנהלת רותי טבק הכתיבה לה "זה מה שנאמר לי…." הפסיכיאטרית לא ישבה מעולם עם בני לשיחה. מצבו של בני יציב לחלוטין, אין לו הפרעות נפשיות, הוא רגוע, מיישיר מבט ומדבר כמו כל נער בגילו. הילד נשאר ארבעה חודשים בבית ולאף אחד לא היה איכפת. בתאריך 31.08.08 התקשרה אלי המפקחת הארצית וכעסה למה אני לא מחזירה את הילד לבי"ס צורים, ב- 01.09.08 קיבלנו שיבוץ לבי"ס אחר, אך בתאריך 04.09.08 "טרחה" הגב' רותי טבק לכתוב מכתב מדוע הילד לא הגיע לביה"ס, הצוות דואג לשלומו ומחכה לבואו – ממש בדיחה !!!, עד לאן נגיע?, אני לא שלחתי את בני חזרה לבי"ס צורים כשהמנהלת ממתינה לו עם "ציפורניים שלופות"??? מבחינת הפיקוח היה ביקור בביה"ס והמנהלת "אירגנה" מופע מקסים וממצא לכבוד הביקור……. די!!! תפתחו את העיניים ותראו מה באמת קורה בבי"ס צורים מעולם לא היו כ"כ הרבה אישפוזים כמו בשנה האחרונה.
  אמא של גד


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: